„Ekspedycja”

Teatr Telewizji TVP, luty 2019 r.
Wystąpili:
Adrian Zaremba (jako Albert)
Cezary Żak (jako Wódz Ludu Końca Świata)
Marta Lipińska (jako Agunia)
Martyna Byczkowska (jako Fema)
Witold Wieliński (jako Prawa Ręka Wodza)
Krzysztof Dracz (jako Wudu)
Krzysztof Grzymkowski (jako Keczap) 
Ignacy Liss (jako Paluszek)
Jan Janga-Tomaszewski (jako Stary Wojownik)
Katarzyna Hołtra (Młoda Żona Starego Wojownika)
i inni.

W jeden z lutowych poniedziałków b.r. oglądałam Coś tak Pokręconego, że aż Genialnego. 
Powiedzieć/napisać, że „Ekspedycja” to li tylko komedia, to tak jakby nie powiedzieć o Charakterze tego Spektaklu nic, zawężając przy tym jego szerszy Sens, który ze sobą niesie. 
Jakież „robaki w głowie” mieć musiał najpierw Autor tego Tekstu (rosyjski dramatopisarz Wiktor Szenderowicz), a potem Reżyser telewizyjnej Adaptacji Teatralnej (Wojciech Adamczyk), by powstała Opowieść tak Przewrotna i Wieloznaczna, a równocześnie tak Uniwersalna. 
Można bowiem jej Symbolikę przypisać KAŻDYM CZASOM i KAŻDEJ SPOŁECZNOŚCI (wąsko- bądź szerokopojętej), gdzie rządzi Prawo Silniejszego i bardziej Przebiegłego, a nade wszystko posiadającego w Narodzie największe Wpływy i Posłuch, który ten i ów umie skrzętnie wykorzystać, by podporządkować sobie Umysły „ciemnego ludu”, który „wszystko kupi”. To Opowieść, w której w miarę rozwoju Akcji odsłaniają się kolejne Warstwy Symbolicznych Znaczeń. Ja sama, gdy tamtej nocy z poniedziałku na wtorek jakoś zasnąć nie mogłam, a „Ekspedycja” coraz głośniej dobijała mi się do mózgu, im dłużej o niej myślałam, tym odkrywałam coraz to nowe, ukryte weń Przenośnie. 
„Ekspedycja” to zarazem Powiastka Filozoficzna o meandrach Ludzkiej Natury i jej głęboko zakorzenionych Przyzwyczajeniach (włącznie ze Słabościami i Uprzedzeniami) oraz swoista Satyra Społeczno – Polityczna. Jej Wymowa obnaża i prześmiewa Mechanizmy Władzy, jest totalnie Antydoktrynalna, a najważniejsze Role zagrało weń m.in. dwóch Aktorów, którzy na co dzień intensywnie udzielają się Na Deskach warszawskiego Och – Teatru.
Akcję „Ekspedycji” osadzono na ziemiach zamieszkiwanych przez Lud Końca Świata, do którego przybywa młody, kipiący ideałami wysłannik ONZ – Albert, z Misją Pomocowo – Socjalizacyjną i Zachętą do Przemiany Duchowej. Próbuje wtłaczać Tubylcom do głów, że to nie o to tylko chodzi, by zaopatrzyć ich w „artykuły pierwszej potrzeby” (których zresztą na drodze manipulacji ochoczo się domagają), a życie toczyć się będzie dalej na terenach skażonych przez nawykowe działanie Jednych przeciwko Drugim. Próbuje nauczyć ich, że Realna Przemiana opierać się powinna na weryfikacji Sposobu Myślenia. Jest to więc także Opowieść o tym, że adekwatna pomoc, która może przynieść Trwały Rozwój, to przysłowiowa „Wędka”, a nie „Ryba”, albowiem Albert chce, owszem, wskazać członkom Ludu Końca Świata drogę ku Zmianie, ale obudzić w nich jednocześnie choćby zaczątek Dobrej Woli do Rozwoju. To zatem Historia o tym, że utartych od Zarania Dziejów przekonań, przyzwyczajeń nikt z nikogo siłą nie wykorzeni, jeśli ten ktoś do pewnych Wyrzeczeń w imię Wspólnego Dobra Społecznego nie będzie gotowy. Opowieść to także taka, która przemyca Myśl, że z drugiej strony szanować należy cudzą Kulturę dopóki z tytułu obowiązujących weń Zasad nikomu nie dzieje się krzywda. 
Koniec końców okazuje się, że członkowie Ludu Końca Świata byli Szalenie Cwani i nie tak „zacofani”, i ograli „Białego Człowieka” KON CER TO WO. 
I choć najpierw ich Wódz stwarzał pozory, że próbuje dogadać się z Młodym Idealistą z ONZ-u, aby coś zmienić w Umysłach jego Plemiennych Pobratymców, to szybko jednak okazało się, że początkowy „układ”, na który chciał z nim pójść miałby odbyć się tylko i wyłącznie na zasadach Wodza i pod pewnymi warunkami, w imię Reguły: „jeżeli wy nam to i to, to my się wtedy EWENTUALNIE ZASTANOWIMY, w czym nam się OPŁACA ustąpić…”. Prędko Wódz utwierdził Przybysza w tym, że próżno u nich szukać Otwartości ku Ewolucji, a jakikolwiek „układ” miałby jedynie na celu umocnienie Plemienia, by przetrwał funkcjonując tak, jak dotychczas m.in. w odwiecznym konflikcie i walce z sąsiednim Plemieniem, które jest dla nich źródłem „diety ludzkiej”, czyli ni mniej ni więcej tylko najzwyczajniejszego w świecie ludożerstwa. 
Jak również wychodzi na jaw, Wodzowi tylko wydaje się, że ma cokolwiek do powiedzenia i że może jakkolwiek wpłynąć na Współplemieńców. W istocie bowiem, członkami Ludu Końca Świata steruje „z tylnego fotela” Szaman WuDu, który wykorzystuje ich Wiarę w Podszepty nie wiadomo czy w ogóle istniejących Duchów Rzeki, by nimi na każdym kroku manipulować. Na końcu zaś stawia „kropkę nad ‚i’ ” swoich „nieoficjalnych rządów”, gdy zabija innego „Białego Człowieka” – Profesora, który wcześniej, jak teraz Albert, przybył do Ludu Końca Świata z identyczną Misją i został przez nich porwany. Zasymilował się wówczas tylko pozornie i na końcu Spektaklu razem z Albertem (i córką Wodza, która w Młodym Mężczyźnie się zakochała, a może… tylko udawała, by wyrwać się do „Lepszego Świata”?) próbuje ucieczki, co zapewne zostało przez Szamana WuDu potraktowane jako sprzeniewierzenie się Ludowi Końca Świata, za co Profesor tak właśnie surowo z rąk Szamana odpowiedział w imię Zasady: „jeśli nie jesteś z nami, to jesteś przeciwko nam”. 
I jakaż Pierwszorzędna tu Obsada! Na czele Korowodu Aktorskiego stanęli: Cezary Żak (im więcej chodzę do Teatru i widzę go w różnych Rolach, tym coraz bardziej mnie zaskakuje in plus, a wcześniej tak nie było, oj nie…), Marta Lipińska (Przeurocza, Ciepła i Bezpretensjonalna… Urzekły mnie wyrażenia jej Bohaterki: „wariatuńciu” i „rozmawiarka”) oraz Mistrz nad Mistrzami, który obok m.in. Jerzego Stuhra stał się moim Teatralnym Guru i wydaje się być Doskonały we Wszystkim, co Zagra, czyli Krzysztof Dracz.
Kolejny WYŚMIENITY WIECZÓR z Teatrem, choć tym razem przed ekranem telewizora.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s