„Winny”

Data: 15 września 2018 / 27 stycznia 2019 r.
Miejsce: TEATR POLONIA w Warszawie. / Jedynka – Program 1 Polskiego Radia Teatr Polskiego Radia 
Bohater obydwu wieczorów: WYBITNY Stanisław Brejdygant.
Emocje: Oszołomienie. Wzruszenie. Ból.
„Dźwigasz ogromny ciężar, a dźwigasz go, bo jesteś dobrym człowiekiem…” .

Za pierwszym razem oglądałam ten Monodram – Dzieło na skromnych deskach Małej Sceny warszawskiego Teatru Polonia, zaś cztery miesiące później Doświadczyłam tej Historii ponownie, jedynie zmysłem słuchu, który wszystko wyostrza, w formie Słuchowiska Radiowego. 
W scenicznej zaś wersji znajdowała się nań jedynie więzienna prycza, stary stolik, sfatygowane krzesło i gramofon. A w centrum nikłego, przydymionego światła jednego reflektora – JEDEN AKTOR. Publiczność siedziała na małej powierzchni w zaledwie kilku rzędach, po dwóch bokach sceny, mając Artystę na wyciągnięcie ręki. Atmosfera była tak Intymna, że aż Krępująca.
I już wtedy czułam, że Dzieje Się Coś Szczególnego… 
„Winny” to Autorski Monodram 81-letniego Stanisława Brejdyganta. To historia Mężczyzny, który w czasie II wojny światowej z początku pomagał ukrywać się dwojgu swoich przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Ulegnąwszy jednak manipulacji antysemickiej propagandy dopuścił się na nich zbrodni morderstwa i targany wyrzutami sumienia, sam stawił się przed oblicze prokuratury wymuszając, by go skazano. Ten Spektakl, to więzienna spowiedź Starego Człowieka u schyłku życia, który dla wnuka nagrywa swoje wspomnienia.
Mając przed Oczami Pamięci obraz tamtego skulonego na więziennej pryczy Starego Człowieka w ciele Wielkiego Aktora, słuchałam radiowej wersji tego Wyjątkowego Monodramu i myślałam o tym, że szczególnie teraz, kiedy tak powszechny stał się język hejtu, wykluczenia praktycznie za wszystko, przesycony jadem, to zwłaszcza dla mojego (i młodszego również) pokolenia, Specjalnego Znaczenia powinna nabrać ta Bolesna Lekcja skutków anty-czegokolwiek (nie tylko w czasie II wojny światowej), którą w swoim Autorskim Tekście WYKRZYCZAŁ, WYPŁAKAŁ, WYBOLAŁ z siebie Wielki Aktor w ciele Starego Człowieka – p. Stanisław Brejdygant…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s