Audiobook – Słuchowisko „Pies Baskerville’ów”

Czerwiec 2019 r. Audiobook w Oprawie Słuchowiska na podstawie książki Arthura Conan Doyle’a pt. „Pies Baskerville’ów. Dziwne Przygody Sherlock’a Holmes’a”.
Produkcja: Glos-lektora.pl. Publikacja: sklep internetowy voxbook.pl . Nagrania: studio Teatru Polskiego Radia w Warszawie.
Reżyseria: Paweł Ciołkosz. Reżyseria dźwięku: Maciej Kubera. Muzyka: Grzegorz Seweryn. Zdjęcia: Karolina Grabowska. Projekt okładki: Adam Żukowski. Kostiumy i Charakteryzacja: Dorota Sabak. Kostiumy i Rekwizyty: Marta Mojnowska.
Obsada:
Kamil Kula jako Sherlock Holmes
Paweł Ciołkosz jako Dr John Watson
Grzegorz Kwiecień jako Sir Henryk Baskerville
Rafał Mohr jako Dr Jakub Mortimer
oraz:
Piotr Bajtlik jako Jack Stapleton
Magdalena Stużyńska–Brauer jako Laura Lyons
Anna Karczmarczyk jako Pani Barrymore
Laura Breszka jako Pani Stapleton
Przemysław Glapiński jako Pan Barrymore
Mirosław Zbrojewicz jako Inspektor Lestrade 
Szymon Kuśmider jako Wilson
Andrzej Gawroński jako Pan Frankland
Wojciech Chorąży jako Portier
Antoni Scardina jako Cartwright/Chłopczyna
Mateusz Kwiecień jako Posługacz
Mateusz Grydlik jako John Clayton
Dominik Łoś jako Stangret
Wojciech Żołądkowicz jako Pocztmistrz
Jakub Jóźwik jako James
„Był to pies – pies czarny jak węgiel, olbrzymi – taki, jakiego dotąd nie widziały oczy żadnego śmiertelnika. Z jego otwartej paszczy buchał ogień, ślepia żarzyły się jak węgle, a po całym jego ciele pełzały migotliwe płomyki. Nigdy nawet w majaczeniach chorego umysłu nie mogło powstać nic równie dzikiego, przerażającego, szatańskiego, jak ten czarny potwór, który padł na nas z tumanów mgły.” 
– fragment tekstu książki, opisujący tytułowego psa – 
https://www.chillizet.pl/Radio/Z-zycia-Radia/Pawel-Ciolkosz-i-Kamil-Kula-o-projekcie-Pies-Baskervillow-17844
O tym, że ta Adaptacja powstaje, wiedziałam już od stycznia bieżącego roku, albowiem wówczas pojawiły się pierwsze oficjalne informacje o trwających nagraniach. Czekałam na nią jak na szpilkach. A że Cnota Cierpliwości wciąż moją najmocniejszą stroną nie jest to ćwiczenia tejże szły jak po grudzie, były długie i żmudne, ale byłam pewna, że warto, więc walczyłam dzielnie 😉 W międzyczasie ujawnione zostało także, że Premiera planowana jest na marzec. Na samym początku trzeciego miesiąca roku opublikowano nagranie „od kuchni” sesji zdjęciowej do okładki Audiobooka, a poza tym… nadal cisza o dokładnej dacie wydania. Marzec minął, zaczął się kwiecień – dalej nic. Zasięgnąwszy informacji „u bezpośredniego źródła” dostałam odpowiedź o treści „obstawiam maj”. Oto maj się skończył, zaczął się czerwiec, a „Psa Baskerville’ów” nadal ani widu, ani słychu. Aż tu nagle, dokładnie 14 czerwca, „nadejszła” ta „wiekopomna chwila”, w której pojawiła się informacja od Samego Reżysera, że JUŻ JEST! 
„Nooo…” – pomyślałam sobie – „za pięć dni zaczynam urlop, a że ‘robię’ w oświacie, to potrwa on wystarczająco długo, by się tym Cudeńkiem nacieszyć”. Przyjęłam bowiem takie założenie, że Przyjemność należy sobie Dawkować, a więc podawać sobie będę ten Specyfik w Małych, podzielonych Dawkach, co by się nie zachłysnąć (choć czy ja wiem, czy byłoby to takie znowu najgorsze przeżycie… 😉 ). Trochę się przeliczyłam na samiuśkim początku, kiedy obietnicę daną samej sobie lekko naciągnęłam do własnej „potrzeby chwili”, bo oto pierwszego wieczoru wysłuchałam trzech rozdziałów pod rząd bez żadnej przerwy, ale… na szczęście przed czwartym rozdziałem w porę mnie oświeciło i powiedziałam sobie: „Hola, dzieweczko! Stop! Nie tak miało być!”. I po tych, jakże przekonujących, słowach skierowanych do samej siebie już się dość porządnie opanowałam, albowiem dopiero DWA DNI TEMU wysłuchałam ostatniego rozdziału, do ostatniej sekundy. I wiecie co? Warto było! Cholernie warto było się powściągnąć, albowiem gdybym skończyła za wcześnie, to… musiałabym zacząć Jeszcze Raz, żeby się Wystarczająco Nasycić 😀
Zanim o Audiobooku – totalnie subiektywnie, całkowicie ode mnie, to słów kilka o samej Fabule:
Przedmiotem śledztwa słynnego, londyńskiego Detektywa Holmes’a (Kamil Kula), przy wsparciu, rzecz jasna, jego nieocenionego Partnera Zawodowego i Przyjaciela Dr Watsona (Paweł Ciołkosz) jest zagadkowa śmierć Sir Karola Baskerville’a, o której rozwikłanie prosi mężczyzn przybyły do nich Dr Jakub Mortimer (Rafał Mohr). Potencjalnie oskarżonym o zbrodnię jest od początku… PIES, który to staje się swego rodzaju przedmiotem histerii okolicznych mieszkańców, z uwagi na krążącą legendę, iż jest to OKRUTNA BESTIA zamieszkująca mokradła, a wszystko to bierze się z opowieści o klątwie sprowadzonej na Ród Baskerville’ów przez Hugona Baskerville’a. Zagrożony wydaje się także być Sir Henryk Baskerville, spadkobierca Rodu Baskerville’ów…
Istotną rolę w śledztwie odegra sam Dr Watson, którego na pewien czas Holmes pozostawi samego na miejscu zbrodni, a Przyjaciel przekonany o wyjeździe Detektywa, przesyłać mu będzie swoje nader szczegółowe, listowne raporty nt. swoich obserwacji podczas życia na zamku Baskerville’ów. Jak się jednak okaże – nieobecność Holme’s będzie jedynie pozorna, dla celów działań śledczych zaszyje się on bowiem w jaskini, z której dokładnie będzie śledził bieg wydarzeń, wespół z detektywistycznymi poczynaniami swojego Przyjaciela…
I cóż teraz pozostaje mi powiedzieć?
ŚWIETNA ROBOTA. CAŁEJ EKIPY. 
Szalenie Intryguje mnie i działa na Wyobraźnię oprawa tej Adaptacji, dzięki której książkowa historia zyskuje miano nie tyle typowego audiobooka, co – możnaby rzec – bardziej produkcji na miarę słuchowiska radiowego. Nota bene, została ona nagrana w studiu, w którym powstają Spektakle Teatru Polskiego Radia dla czołowych, państwoych rozgłośni radiowych (jakie one, te rozgłośnie, są obecnie jakościowo i merytorycznie – to już inna bajka, której ten tekst nie dotyczy): Jedynka – Program 1 Polskiego RadiaDwójka – Program 2 Polskiego RadiaTrójka – Program 3 Polskiego Radia. Kiedy ja tego słuchałam, to muszę przyznać, że czułam się, jakbym była tam, w samym środku dziejących się zdarzeń, przenosząc się myślami do czasów i miejsc, w których osadzone są przygody Sherlock’a Holmes’a. Co więcej, sposób w jaki ta Produkcja została nagrana sprawiał dla mnie wrażenie, jakbym widziała każdego z Aktorów „w akcji” – ich Ruch, Gesty, Wyraz Mimiczny twarzy, Wzajemne Interakcje. To świadczy ni mniej ni więcej jak o tym, jak bardzo Plastycznie zostało to opracowane. Zasługa w tym ogromna oczywiście Aktorów i Ich Interpretacji Postaci, samej Fabuły (ale o tym za chwilę),zawikłanych Intryg etc., natomiast Wszystko to, co Naokoło, co Oddziaływało Wielozmysłowo na mnie jako na odbiorcę, zostało osiągnięte dzięki bardzo dobrej i podbijającej napięcie ścieżke dźwiękowej, ale przede wszystkim za sprawą wykorzystania szerokiej gamy NATURALNYCH, nie zaś puszczanych z taśmy dźwięków. A możliwe to było właśnie dzięki profesjonalnemu Studiu Teatru Polskiego Radia, które wyposażone jest w masę (z tego, co opowiadał p. Paweł w wywiadzie dla Chillizet) elementów aranżacyjnych, które te efekty dźwiękowe umożliwiają. To było naprawdę DOSKONAŁE POSUNIĘCIE, by nie zostało to nagrane jedynie w formie „suchego” kontaktu Aktor – mikrofon i nic poza tym, jak to zazwyczaj jest w tradycyjnych Audiobookach czytanych Jednogłosowo, bez dodatkowych Efektów (proszę nie mylić użytego przeze mnie stwierdzenia z „efekciarstwem” – w tym konkretnym przypadku NIE ŚMIAŁABYM). 
Przechodząc zaś do samej Gry, bo ona jest w tym wszystkim przecież NAJWAŻNIEJSZA, to… powiem, iż był to naprawdę WYŚMIENITY POMYSŁ, ażeby w tym Wydaniu nie czytał całego tekstu jeden Aktor (nawet, gdyby w Najbardziej Mistrzowski ze sposobów Adaptował swój własny Głos na potrzeby poszczególnych Postaci), lecz aby podzielić tą Opowieść na Role. Tak, owszem, ja UWIELBIAM słuchać Audiobook’ów (a od pewnego czasu także Słuchowisk Radiowych), również tych czytanych przez li tylko pojedyncze Osoby. Ale przyznaję także, że taki tekst musi być w moim odczuciu naprawdę PERFEKCYJNIE ZINTERTPRETOWANY, by przyciągnął w tej formie moją uwagę, gdy nie skupiona jest ona na niczym więcej poza tym tylko jednym Głosem czytającego. Właśnie. Parę razy „przejechałam się” już na tym, że pomyliłam po prostu „dobry głos” Aktora/Aktorki, z „dobrą interpretacją” dokonaną przez Tychże (najbardziej „przeboleć” wciąż nie mogę czegoś, co brałam praktycznie „na pewniaka” – bo i jeden z Piękniejszych Głosów Męskich w Polsce, bo Tytuł książki Wielki. Co się okazało? Dwa wolne elektrony. Głos – sobie, a Interpretacja Postaci i Treści sobie.). I o ile z tego powodu, według mnie, znacznie może być trudniej tak zainteresować słuchacza tym, co czytane Jednym Głosem, o tyle w „Psie Baskervile’ów” Wydawnictwa Glos-lektora.pl ten (całkowicie zasłużony) Splendor Perełek Głosowo – Interpretacyjnych rozkłada się między dużą Grupę Ludzi – ZAWODOWCÓW, którzy Spisali Się Wybornie, tworząc bardzo spójną, płynną całość, w której czuje się „chemię” między Postaciami. A przyczynili się do tego:
Nieznany mi wcześniej, a Grający w tej adaptacji Główą Rolę, czyli Sherlock’a Holmes’a – BARDZO DOBRY Kamil Kula.
Człowiek Orkiestra, czyli Pan Aktor i Pan Reżyser zarazem Paweł Ciołkosz, jak zawsze dbający o Szczegóły i Szczególiki, również własnej Gry – Bardzo Rasowy i Charakterny jako Dr Watson (pomimo, iż w Oryginale ta Postać chyba do końca taka nie jest 😉 Cóż, sprawdza się moje stwierdzenie, jak WIELE ZALEŻY OD INTERPRETACJI 😀 ).
Grzegorz Kwiecień, którego już nie jeden raz słyszałam zarówno w Spektaklach Radiowych, jak i w licznych Rolach Dubbingowych – Szalenie Interesujący jako Sir Henryk Baskerville.
I, choć z tych najważniejszych Ról była to mimo wszystko Rola najmniej obszerna, to dla mnie ABSOLUTNYM OBJAWIENIEM tej Adaptacji (choć uważam go w ogóle za Aktorskie Objawienie już od dawna) jest moim zdaniem Rafał Mohr jako Dr Mortimer. Tak daleko odszedł on od swojego naturalnego Głosu, wcieliwszy się ponadto w Postać człowieka znacznie starszego od siebie, że… leżę plackiem przed kolejną Odsłoną jego Wielkiego Talentu, serio!
Pozostali im Towarzyszący – również Wielka Klasa!
Cóż… czy muszę dodawać, że mi się… PO PROSTU PODOBAŁO? 😀 I tak, MAM OCHOTĘ NA WIĘCEJ, na kolejną Wielogłosową Superprodukcję pod szyldem glos-lektora.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s