„Piaf! The Show”

„Piaf! The Show.”, 1 maja 2019 r. Teatr Muzyczny ROMA.
Wystąpili: Anne Carrere z Zespołem Muzycznym.

„Niech się święci…” – EDITH PIAF! Właśnie tak. Pierwszy dzień miesiąca maja tego roku ja nie tylko „obeszłam bokiem”, co, powiedzmy, niestandardowo (jeśli wziąć pod uwagę ogólnie przyjęte „normy” – lecz czymże one są?!), albowiem zamiast „pochodować”, „maszerować”, to ja… Śpiewałam, Klaskałam, Bujałam się, Uśmiechałam i Wzruszałam. Tak, Uświęciłam tegoroczne ŚWIĘTO PRACY Wokalem i Muzyką Wysokiej Próby. 
I cóż? Ano jestem przekonana, że moje Odczucia i Myśli po tym Spektaklu najlepiej Wyrazi cytat wyjęty z jednej z najbardziej znanych piosenek Bohaterki Wieczoru: 
NON, RIEN DE RIEN! NON, JE NE REGRETTE RIEN! 
Wieczór ten „sponsorowany” był przez skrót WUF, czyli Wykwintną Ucztę Francuską, w dodatku – ARTYSTYCZNĄ, czyli to, w czym Tygrysice Lubują się NAJBARDZIEJ.
Twórcom tego Muzycznego Show przyświecała, moim zdaniem – Idea, by Namalować go Paletą takich Barw Artystycznego Przekazu, które kojarzą się z Czymś Szalenie Ulotnym i Swobodnym, jednocześnie z zupełnie Nienachalną Śmiałością, z Tym, co Nie Przytłacza, a Roztacza Jasność i Swobodę, a przy tym z Naturalnością i swoistą Dzikością Serca, która Skłania do Głębokiego, niczym Nieobciążonego Oddechu. 
Ten muzyczny spektakl, od pierwszej do ostatniej sekundy, od pierwszego do ostatniego Wyśpiewanego Słowa i Wybrzmiałej Nuty – z Pasją w jej najczystszej postaci Skrzy Się emanującą ze sceny Kobiecością. No właśnie… 
A Kobieta ma Wiele Twarzy: czy to Pewna Siebie, czy Wycofana, czy Bardziej Klasyczna i Elegancka, czy Namiętna i Drapieżna, Chłodna i Zachowawcza – to dla Każdej z tych Odsłon Kobiecości powinno być Miejsce tak w Sztuce, jak w Przestrzeni Publicznej, w Świecie w ogóle. 
Kobieca, tak że mnie dalece Zafascynowała i Zawładnęła moimi Myślami, jest Wyuzdana Agrado („Almodovaria”, TEATR POLONIA), spójnie Łącząca w sobie Twardość i Kruchość i jest przy tym niczym Wielobarwny Ptak. Kobieca w zupełnie Inny Sposób, Eteryczna i Zadziorna zarazem była z kolei Anne Carrere, z którą miałam Artystyczne Spotkanie właśnie 1 maja b.r. 
Artystka ta, w tym Spektaklu ma w sobie mnóstwo Uroku i Wdzięku, jest Delikatna i Mocna zarazem, jej Charyzmatyczny Wokal z Ekscytująco Wibrującym słuchaczowi pod skórą, Pikantnym „rrr” – był taki, że trząsł sceną w Silnych Emocjach. 
Anne Carrere nie tylko Śpiewała, ale była Całym Sercem niespiesznie snującej się akcji, Całą Sobą INTERPRETOWAŁA teksty piosenek, zaś Każdy jej Ruch i Gest oraz Ekspresja Mimiczna – trafiały Idealnie W Punkt. 
Bohaterka, którą Kreuje, to w pierwszym akcie spektaklu Kobieta Beztroska i Wolna, jak Nieoszlifowany Diament, która ma też w sobie Szczyptę Przewrotności, przejawiającej się w Zadziornym, Lekko Buńczucznym Nieokrzesaniu szalonej Miłośniczki Życia i Niewinnego Flirtu. W akcie drugim, to już Gwiazda – w jak Najlepszym Znaczeniu tego Słowa, które w dzisiejszych czasach coraz szybciej pikuje w dół, jeśli chodzi o jego Nobilitujący Charakter, a to niestety w dużej mierze za sprawą m.in. Internetu, w którym „klikalność” jest Miarą Popularności i Szafuje się słowem „gwiazda”, odmieniając je przez wszystkie przypadki i chrzcząc nim każdego z m.in. blog’erów, youtube’rów i wszystkich innych ‘erów, którzy plasują się w „rankingach jakości” na podstawie liczby „followersów”. Bohaterka zaś Muzycznego Spektaklu „Piaf! The Show.” stała się Prawdziwą Gwiazdą, pisaną przez Wielkie „G” (NIEWĄTPLIWIE Alter Ego Edith Piaf) za sprawą Mocy swojego Talentu Artystycznego i Rozbłysła pełnią Wokalnej Mocy w salach koncertowych, lecz stojąc w Świetle Reflektorów sprawiała Nieodparte Wrażenie wciąż nadto Wycofanej. Jej Sposób Bycia na Scenie był ZUPEŁNIE NIEWSPÓŁMIERNY do Wagi jej Kunsztu Wokalnego, w którym powinna była się Pławić, którym Powinna była się Szczycić i Dowartościowywać, lecz ona stała tak przed mikrofonem, roztrzęsiona jak ten „mały wróbelek” (jak nazywano Edith Piaf), Schowana we Własnej Skórze, jakby była Kompletnie Naga, z jedynym tylko Orężem w dłoniach, którym był jej Głos: Potężny jak jej Namiętności, Rozedrgany jak je Relacje Uczuciowe z Mężczyznami. A Głos, wypływający także z gardła Anne Carrere w jej Interpretacjach Utworów Edith Piaf, przez dwie godziny (czego się w ogóle nie czuje) Wzruszał i Poruszał do Głębi.
W Całej Oprawie tego Spektaklu nie było nic, co byłoby choć trochę ZBĘDNE. Ten Muzyczny Spektakl to „w obrazku” Kwintesencja typowo Francuskiej, Wysmakowanej Elegancji, czyli Klasycznie Surowej w swoim Szyku, gdzie NIE MA MOWY o tym, aby cokolwiek było jakkolwiek PRZE-: Przeładowane, Przestylizowane, Przerysowane, Przekombinowane, czy Przesłodzone. Było to zatem Niezbędne Minimum Formy – dla osiągnięcia Maksimum Jakości. 
W pierwszym akcie, Aranżacja Sceny to na jednym jej krańcu cichy park, z pojedynczą ławeczką osnutą nikłym, przydymionym światłem jednej latarni, zaś z drugiej strony Sceny – Klimatycznie Stylowa i Stylowo Klimatyczna Knajpka, z której aż zdaje się, że czuć Smaki i Zapachy, niesione na Fali Muzyki.
Właśnie tak. „Piaf! The Show.”, z którym Artyści przyjechali do Polski i zagrali w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie, to był dla mnie Zachwyt pod Każdym Względem. Bogactwo Wizualne osadzało się na Potężnej w swojej Skromności Formie Scenograficzno – Inscenizacyjno – Stylizacyjnego Anturażu. Anne Carrere wzbudziła zaś mój Niekwestionowany Podziw tym, z jaką Lekkością „ślizgała się” po Wokalnej Pięciolinii i Ujęła mnie tym, jak Flirtowała z Publicznością.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s